Reiki, japońska technika uzdrawiania energetycznego, przez lata budziła kontrowersje w środowisku naukowym. Jednak coraz więcej badań naukowych udowadnia, że Reiki ma rzeczywisty, pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjentów. Skuteczność Reiki została potwierdzona klinicznie.
Wpływ na ból i zmęczenie
Badania wykazują, że Reiki może być skuteczne w łagodzeniu bólu i zmęczenia:
- Przegląd systematyczny z 2024 roku, obejmujący pięć badań na pacjentach z rakiem, wykazał, że sesje Reiki poprawiły zdrowie. Znacząco bowiem zmniejszyły zmęczenie, złagodziły ból i stres oraz poprawiły jakość życia uczestników.
- Kontrolowane badanie z 2024 roku na 42 osobach z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego wykazało, że uczestnicy, którzy otrzymali sesje Reiki, zgłaszali niższy poziom bólu i wyższe wyniki dobrostanu w porównaniu z grupą kontrolną.
- Badanie z 2021 roku na pacjentkach z rakiem piersi poddawanych chemioterapii wykazało, że po sześciu sesjach Reiki uczestniczki zgłaszały mniejsze zmęczenie i lepszą jakość życia w porównaniu z grupą kontrolną.
Wpływ na stres i lęk
Skuteczność Reiki zaobserwowano również w redukcji stresu i lęku:
- Badanie z 2024 roku, obejmujące 824 uczestników, wykazała znaczący wpływ terapii Reiki na interwencje w zakresie lęku.
- Badanie Shore’a z 2004 roku wykazało, że osoby otrzymujące Reiki raz w tygodniu przez sześć tygodni doświadczyły znacznej redukcji łagodnej depresji i stresu. Korzystne efekty utrzymywały się przez co najmniej rok po zakończeniu leczenia.
Wpływ na depresję
Badania sugerują, że Reiki może być skuteczne w łagodzeniu objawów depresji:
- Badanie Dressena i Singga z 1998 roku wykazało znaczącą redukcję depresji u pacjentów przewlekle chorych, którzy otrzymywali Reiki w porównaniu z placebo.
- Badanie Shore’a z 2004 roku wykazało znaczącą redukcję depresji w porównaniu z placebo. Efekty po zakończeniu leczenia były umiarkowane, ale już po toku – bardzo duże.
Wpływ na parametry fizjologiczne
Niektóre badania wykazały, że Reiki może wpływać na parametry fizjologiczne. Reiki może obniżać tętno spoczynkowe, zwiększać zmienność rytmu serca i obniżać ciśnienie krwi.
Skuteczność Reiki jest potwierdzona naukowo
Recz jasna wciąż potrzeba więcej rygorystycznych badań klinicznych, ale te, które już zostały przeprowadzone, udowadniają skuteczność Reiki. Dotychczasowe wyniki pokazują, że Reiki może być cennym uzupełnieniem konwencjonalnych metod leczenia, szczególnie w zakresie redukcji stresu, lęku i bólu. Warto też pamiętać, że Reiki nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości i nie powinno zastępować konwencjonalnej opieki medycznej. Jednak jako uzupełniająca metoda terapeutyczna, Reiki może przynieść korzyści zdrowotne i poprawić ogólne samopoczucie pacjentów.
_______
Artykuł jest moim autorskim tekstem chronionym prawami autorskimi. Chcesz nim podzielić się z kimś? Nie kopiuj! Udostępnij link do artykułu. Kopiowanie treści bez podania ich autora i źródła jest kradzieżą. Szanuj moją pracę i wiedzę, którą oferuję tu zupełnie za darmo.
dziękuję
Katarzyna Zielińska