Mamy świadomość, że przez całe życie zbieramy sobie karmę. Rozumiemy też, że mamy ją przepracować, aby uwolnić się od niej. Jednak co to znaczy przepracować karmę?
Karma to prawo przyczyny i skutku
Nasze określone działania – lub ich brak – nawet nasze myśli, intencje i pragnienia mają jakiś skutek dla nas i dla wszystkich zaangażowanych w daną sytuację osób. Jednym ludziom nasze działanie może dać radość, szczęście, może pomóc, innych skrzywdzić. Karma zaś to konsekwencje tych działań – i te dobre, i te złe. Karma więc nie jest karą lub nagrodą, ale skutkiem naszego działania.
Jak powstaje?
Żyjąc wchodzimy z innymi ludźmi w określone interakcje. Dokonujemy wyborów, podejmujemy decyzje, często wpływamy na cudze życie. Często – świadomie lub nie – wyrządzamy krzywdę. Często bawimy się kimś, jego uczuciami. Czasami wykorzystujemy innych ludzi. Tworzymy sobie tzw. negatywną karmę. Zdradzasz? Ktoś kiedyś zdradzi Ciebie. Ograniczasz kogoś? Kiedyś ktoś ograniczy Twoje możliwości życiowe. Lekceważysz swoje obowiązki? Kiedyś będziesz musiał wręcz walczyć o byt. Nic nie zostanie bez wyrównania. Dotyczy to tego wcielenia, poprzednich i kolejnych. Kiedyś wiec zbierzesz żniwo ze swoich obecnych działań. Dokładnie tak samo, jak teraz odczuwasz skutki swojego zachowania w przeszłości – z tego i z poprzednich wcieleń.
Jak zauważyć działanie karmy w swoim życiu?
Karma to powtarzające się w naszym życiu określone zdarzenia i okoliczności tworzące jakiś schemat. Mają charakter trudnych lekcji życiowych. Przejawem karmy jest to, że w Twoim życiu wydarza się znowu to samo. Zraniona w poprzednim związku znowu wybierasz ten sam typ mężczyzny. Znowu rozpoczynasz biznes nie mając konkretnego planu i zabezpieczenia materialnego. Znowu przed podpisaniem umowy o pracę nie przeczytałeś jej dokładnie. Co potem? Potem zaś znowu wydarza się to samo, czyli rozstajesz się z tym mężczyzną, kończysz z długami, nie dostajesz wypłaty. To jest właśnie przejaw karmy. Po co? Dzieje się to po to, żebyś nauczył się czegoś i wreszcie zaczął postępować inaczej. Karma bowiem trwa dopóki nie zrozumiesz jej lekcji. Karma ma Cię czegoś nauczyć – w tych przykładach: mądrych wyborów partnerskich, solidności i odpowiedzialności, przezorności.
Przykład:
Dziewczyna na partnera wybiera mężczyznę podobnego do tego, który ją w poprzednim jej związku zranił. Ona przypuszczalnie mierzy się z karmą miłości lub karmą relacji. Jak ma przepracować karmę? Przede wszystkim ta dziewczyna ma zrozumieć, że z takim mężczyzną nie będzie szczęśliwa na dłuższą metę, ma zacząć wybierać inaczej. Wbrew pozorom to trudne zadanie, bo jej „od zawsze” podobał się np. typ tzw. słodkiego drania. Trudno zmienić swoje preferencje – ale też przecież nie jest to niemożliwe.
Przykład:
Kiedyś Klientka na sesji zapytała jak będzie wyglądała jej współpraca z nowymi kolegami. Zmieniała właśnie wydział – już kolejny raz – bo w poprzednim nie była lubiana i doświadczała mobbingu. Mierzyła się właśnie z karmą władzy. Jeszcze zanim rozłożyłam karty, odpowiedziałam, że tak samo. Że ma się przygotować na dokładnie takie same lub podobne sytuacje. Wytłumaczyłam jej, że to będzie powtarzało się, dopóki ona sama nie zmieni czegoś w sobie i swoim działaniu. Problem bowiem jest w niej a nie w kolegach z pracy. To ona sama swoim zachowaniem prowokuje te sytuacje. Razem je przeanalizowałyśmy, Klientka zauważyła schemat. W kartach sprawdziłam jak ma sobie radzić i czym może sobie pomóc.
Czy można karmę oczyścić?
Niektórzy próbują karmę oczyszczać, wykonując jakieś rytuały lub zabiegi energetyczne. Zastanawia jednak celowość i sens takich działań – nawet jeżeli faktycznie byłoby to możliwe. Przecież gdyby ktoś Cię oczyścił z karmy, to za chwilę wytworzyłbyś sobie taką samą. Straciłbyś bowiem możliwość nauki. Nie pamiętałbyś, że jakieś działanie nie było dla Ciebie korzystne. Kolejny raz popełniałbyś te same błędy. Doznałbyś chwilowej ulgi a za chwilę wszystkie problemy wróciłyby ze zdwojoną siłą.
Jak przepracować karmę, jak uwolnić się od niej?
Świadomość i akceptacja
Pierwszym krokiem do przepracowania karmy jest jej uświadomienie sobie. Należy zrozumieć jakie sytuacje w Twoim życiu się powtarzają i zrozumieć czego mogą Cię nauczyć. Akceptacja tego, że jesteś twórcą własnego losu, pozwoli Ci przestać obwiniać innych i wziąć odpowiedzialność za swoje doświadczenia.
Praca nad sobą
Kluczowe jest zmienianie starych, niekorzystnych nawyków oraz świadome podejmowanie nowych, lepszych decyzji. Należy zrozumieć, że jeżeli coś co nie sprawdziło się już kilka razy, to raczej nie sprawdzi się też w przyszłości. Koniecznie więc trzeba zacząć inaczej wybierać, inaczej podejmować decyzje, inaczej działać.
Wybaczenie i uwolnienie
Przebaczenie sobie i innym to jeden z najważniejszych aspektów przepracowywania karmy. Noszenie w sobie urazy i żalu utrzymuje Cię w niskiej energii i sprawia, że przyciągasz podobne doświadczenia. Wybaczając, uwolnisz się od negatywnego obciążenia i otworzysz na nową, lżejszą energię.
Pozytywne intencje i działania
Każdego dnia masz możliwość tworzenia nowej, lepszej karmy. Wystarczy kierować się miłością, uczciwością i dobrymi intencjami. Dobre uczynki, empatia i pomaganie innym sprawiają, że Twoje życie stanie się bardziej harmonijne a Ty sam doświadczysz większego spokoju i radości.
Zalecenia:
Nie noś w sobie żalu za przeszłością.
Przebacz sobie i innym.
Przestań robić te same rzeczy w ten sam sposób.
Nie prowokuj tych samych sytuacji.
Zmień swoje nastawienia.
Zmień swoje postępowanie.
Poszukaj nowych rozwiązań.
Zachowuj się inaczej.
Wybieraj inaczej.
Nie oczekuj innych rezultatów z tych samych okoliczności.
To nie jest zadanie ponad siły!
Każdy z nas może przepracować karmę. Od Ciebie tylko zależy jak długo to potrwa. Jedni przecież uczą się szybciej, inni wolniej. Od Ciebie tylko zależy więc kiedy znajdziesz schematy w swoim życiu i je zmienisz. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej przepracujesz karmę i tym szybciej zyskasz spełnienie.
_______
Artykuł jest moim autorskim tekstem chronionym prawami autorskimi. Chcesz nim podzielić się z kimś? Nie kopiuj! Udostępnij link do artykułu. Kopiowanie treści bez podania ich autora i źródła jest kradzieżą. Szanuj moją pracę i wiedzę, którą oferuję tu zupełnie za darmo.
dziękuję
Katarzyna Zielińska